خانه / منطقه وجهان / وزارت خارجه امریکا انتخابات ایران را غیر شفاف خواند
انتخابات ایران

وزارت خارجه امریکا انتخابات ایران را غیر شفاف خواند

صدای امریکا گزارش داده که یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه، ۱۶ سرطان گفته است، انتخابات ریاست جمهوری ایران «شفاف و عادلانه» نبوده و رویکرد واشنگتن در برابر تهران تغییر نکرده است.

این سخنگوی وزارت خارجه امریکا که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، افزوده است: «شماری زیادی ایرانی‌ها تصمیم گرفتند که در انتخابات اشتراک نکنند. ما هیچ انتظار نداریم که این انتخابات سبب تغییرات بنیادی در مسیر ایران شود یا به احترام بیشتر حقوق بشر شهروندانش منتهی شود.»

این مقام وزارت خارجه ایالات متحده اظهارات نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایران را بازتاب داده و گفته که «خود نامزدان گفته‌اند که پالیسی‌های جمهوری اسلامی از سوی رهبر آن، علی خامنه‌ای تعیین می‌شود.»

این سخنگوی وزارت خارجه امریکا افزوده است: «انتخابات نیز تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر رویکرد ما در مورد ایران نخواهد داشت. نگرانی‌های ما در مورد عملکرد ایران تغییر نکرده است. در عین حال، زمانی که دپلماسی منافع امریکا را تامین کند، ما به دپلماسی متعهد می‌مانیم.»

برخلاف ایالات متحده، رهبران روسیه، چین، هند و سوریه روز شنبه پیروزی مسعود پزشکیان را در دور دوم انتخابات ایران تبریک گفتند.

بر اساس گزارش ستاد انتخاباتی ایران از میان ۳۰ میلیون و ۵۳۰هزار و ۱۷۵رای، مسعود پزشکیان، ۱۶ میلیون و ۳۸۴هزار و ۴۰۳ رای کسب کرده و سعید جلیلی رقیب وی ۱۳ میلیون و ۵۳۸هزار و ۱۷۹ رای به دست آورده است.

درباره Saima Kakar

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*