خانه / افغانستان / یک‌تن از قومندانان کلیدی داعش در افغانستان کشته شد
داعش

یک‌تن از قومندانان کلیدی داعش در افغانستان کشته شد

نیروهای ا.ا یک قومندان کلیدی شاخهٔ خراسان گروه داعش را در “عملیات ضد تروریزم” در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار از بین برده اند.

صدای امریکا گزارش داده که رسانه‌ای مربوط به ا.ا از این قومندان به نام ذکرالله مشهور به ابو شیر یاد کرده و ادعا کرده است که وی یکی از قومندانان نظامی شاخهٔ خراسان داعش بوده است.

مقامات ا.ا تا حالا در این مورد تبصره‌ای نکرده اند. ا.ا همواره از انجام عملیات بر ضد داعش و کشته شدن جنگجویان و قومندانان آن گروه خبر داده است.

شاخهٔ خراسان داعش که در سال ۲۰۱۵ در شرق افغانستان ظهور کرد و ولسوالی اچین قرارگاه مرکزی این گروه بود، حملات مرگباری را در یک دههٔ پسین در افغانستان انجام داده است. این گروه در سه سال اخیر، مسوولیت مرگبارترین حملات را در افغانستان به عهده گرفته است که در اکثر موارد قربانی آن اقلیت مسلمان شیعهٔ افغانستان بوده است.

مقام‌های ا.ا در افغانستان همواره ادعا کرده اند که با انجام عملیات متعدد، فعالیت داعش را در افغانستان به گونهٔ چشمگیر محدود کرده و کشورهای غربی و نهادهای بین‌المللی را به بزرگن‌مایی شاخهٔ خراسان داعش متهم کرده اند.

ا.ا همچنان مدعی است که پاکستان و تاجیکستان، جنگجویان داعش را در خاک خود “آموزش و پرورش” می‌دهند، هرچند اسلام آباد و دوشنبه این ادعای ا.ا را رد کرده و حکومت را به ناکامی در جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی فرامرزی متهم کرده اند که از خاک افغانستان استفاده کرده و ثبات منطقه را تهدید می‌کنند.

درباره Saima Kakar

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*