خانه / افغانستان / مقامات ا.ا از اشتراک در نشست گروه تماس منطقه‎‌‎‌ای برای افغانستان خودداری کردند

مقامات ا.ا از اشتراک در نشست گروه تماس منطقه‎‌‎‌ای برای افغانستان خودداری کردند

نشست گروه تماس منطقه‎‌‎‌ای برای افغانستان امروز (شنبه، ۱۹ جوزا) در تهران برگزار می‌شود. مقام‌های وزارت خارجه‌ی ا.ا می‌گویند که در این نشست دعوت شده بودند، اما شرکت نکرده‌اند.

سید رسول موسوی، دستیار وزیر امور خارجه‌ی ایران در پیامی در ایکس نوشته است که این نشست پیام‌آور صلح، ثبات و توسعه برای افغانستان و منطقه در پرتو همکاری و همگرایی منطقه‌ای است.

پیشتر ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه روسیه در امور افغانستان از نشست تهران به‌عنوان نشست «گروه تماس فارمت مسکو» درباره‌ی افغانستان یاد کرده بود.

او افزوده بود که این نشست به اصطلاح «گروه تماس با فارمت مسکو» است و به غیر از روسیه، کشورهای ایران، چین و پاکستان را نیز شامل می‌شود.

ذاکر جلالی، مشاور وزارت خارجه ا.ا از به‌کاربردن عناوین متفاوت برای نشست تهران انتقاد کرده و در ایکس نوشته است: «دوستان ایرانی از آن “گروه تماس منطقه‌ای” نام برده اند. نماینده روسیه از این نشست به عنوان “گروه تماس فارمت مسکو” یاد می‌کند. جانب چین که در شورای امنیت سازمان ملل با “گروه بین‌المللی تماس” برای افغانستان مخالفت کرده بود نشست تهران را فرصتی برای رایزنی تلقی می‌نماید. پاکستان آن را “رایزنی منطقه‌ای” خوانده است.»

جلالی نوشته است که حکومت ا.ا با وجود آنکه در نشست تهران دعوت شده بود، اما شرکت نکرد.

او اضافه کرده است که حکومت ا.ا توقع دارد نشست‌هایی که در مورد افغانستان برگزار می‌شوند، باید به‌جای شکل‌دادن مکانیسم‌های جدید، از طریق مکانیسم‌های معمول و جاافتاده استفاده صورت گیرد.

جلالی اضافه کرده که حکومت افغانستان در مورد سومین نشست دوحه با جهت‌های ذیربط مصروف گفت‌وگو است.

درباره Saima Kakar

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*